25. NAVADNA NEDELJA 23.9.2007

GODOVI TEDNA: ponedeljek; blaženi Anton Martin Slomšek - škof torek; sv. Sergij Radoneški - menih sreda; sv. Kozma in Damijan - mučenca četrtek; sv. Vincencij Pavelski - ustanovitelj lazaristov petek; sv. Vaclav(Venčeslav) - mučenec sobota; sv. Mihael, Gabrijel in Rafael - nadangeli nedelja; 26. navadna, Slomškova nedelja Danes obhajamo v župniji katehetsko nedeljo. K polenajsti sv. maši bodo otroci prinesli svoje šolske torbe, zvezke in knjige, ki jih bo duhovnik med sveto mašo blagoslovil. Brez Božjega blagoslova nobeno človeško delo ne more biti uspešno in skupnosti v blagoslov. Bog nam je že ob spočetju razdelil talente, ki jih moramo v življenju odkrivati, dani nam niso za neko sebično povzdigovanje samega sebe, ampak da z njimi delamo dobro in koristimo drugim. Letos obhajamo LETO DRUŽINE. Srečen otrok, ki se v svoji družini lahko vsak dan srečuje in pogovarja s svojimi starši! Čas, v katerem živimo, ni naklonjen družinskemu življenju, saj so danes upoštevane samo tiste dejavnosti, ki pomagajo pridobivati kapital in dobiček. Pravijo, da si na Japonskem ljudje ne upajo na letni dopust, ker med tem šefi njihovo delovno mesto oddajo nekomu drugemu in tako ostanejo brez dela. Ne živimo zato da delamo, delamo zato, da živimo! - Dragi starši, ob začetku veroučnega leta naj vas ponovno spomnimo, da je družina osnovna celica človeške družbe, v kateri se začne in utrdi v otrokovem srcu vse, dobro in na žalost tudi slabo. Izkušnje povedo, da se le redko zgodi, da otrok, ki je imel dobro vzgojo, zaide na kriva pota in obratno: otrok, ki ni čutil v nežnih letih mladosti očetove in materine ljubezni, se zelo hitro poveže s klapo, ki išče zapolnitev praznine življenja najprej v majhnih, kasneje pa velikih slabih dejanjih. Očetov in materin poklic je najprej biti dober oče in dobra mati. Biti dober in ljubeč življenjski sopotnik svojemu zakonskemu izvoljencu! €“ Kar veliko število otrok ne živi v urejenih družinah, bodisi da sta se očka in mamica ločila, bodisi je otrok rojen izven zakona. Takim otrokom se je potrebno še bolj posvetiti in jih še z večjo ljubeznijo pripravljati na življenje. Cerkev razume stiske mnogih družin, mater ali očetov, ki morajo sami skrbeti za svoje otroke. €“ Vera se more v otroku utrjevati samo ob veri staršev. Popolnoma nesprejemljiva je praksa, ki se vedno bolj pojavlja, da neverni - necerkveni starši vpisujejo svoje otroke k verouku. Kateheti ne znamo delati čudežev in čudež bi bil, da bi otrok brez verske podpore staršev prišel v življenju do vere. Tako otroci pridejo do birme praktično brez vere, saj jim te ura verouka tedensko ni mogla utrditi. Zato vas prosimo in svarimo, dragi starši, zavedajte se svoje velike dolžnosti, ki jo imate kot krščanski vzgojitelji. Bodite svojim otrokom temelj vere, posvečujte svojo družino z vsakodnevno molitvijo in nedeljsko sveto mašo. Utrdite v sebi spoznanje, da otrok ne bo hodil k verouku zato, da bo šel k birmi, pač pa zato, da bo prišel s pomočjo Cerkve do zrele krščanske vere. Potrudite se in začnite (nadaljujte) družinsko življenje uravnavati po evangeliju. Samo tako boste lahko vzgojili otroka kot kristjana, v nasprotnem primeru pa kot praktičnega ateista in nasprotnika vere. Naj vas spomnimo na jutrišnji god blaženega Antona Martina Slomška, prvega Slovenca, ki ga je sveta Cerkev proglasila za blaženega. V sredo bo ob 18. uri sestanek članov naše KARITAS. V četrtek zvečer ob 19.30. uri vabimo na sestanek vse starše letošnjih birmancev (birmank). V soboto dopoldan bodo šli naši ministranti na srečanje, ki bo v Šentvidu. Lokacija: